Soole ärritussündroom on sümptomipõhine seisund, mida iseloomustab puhitus, korduv kõhuvalu ja sooletegevuse muutused.

FUNKTSIONAALSED KÕHUSÜMPTOMID: kõhuvalu, kõhupuhitus ja sooletalitluse häired (kõhulahtisus või kõhukinnisus või nende vahelduv esinemine). Soole ärritussündroomile on samuti iseloomulik kõhuvalu tüübi, asukoha ja avaldumise aja varieeruvus. Valu võib sarnaneda kõhukrampidega, olla terav või tuim, olla seotud kõhupuhitusega. Roojamine leevendab sageli alakõhuvalu, kuid tavaline on ka mittetäielik roojamine või limaeritus pärasoolest.

Kõhupuhitus süveneb tüüpiliselt päeva jooksul. Sümptomid on kauakestvad või korduvad. Lisaks esineb sageli ka ülakõhuvalu, iiveldust, röhatusi ja kõrvetisi.

Üks kõhuvalu põhjuseid on seedetrakti ja aju vahelise närvivõtgustiku (soole-aju telje) neurotransmitterite ja hormoonide funktsioonihäire. Teisteks põhjusteks on soole suurenenud tundlikkus, põletikujärgsed seisundid ja soole mikrofloora muutused. Äge kõhulahtisus võib viia soole ärritussündroomi sümptomite tekkeni.

Kõhuvalu võivad vallandada teatud toidu koostisosad (näiteks laktoos või fruktoos), tavaline söömine või stress.

KUIDAS RAVIDA?

Ravi on suunatud kõhuvalu ja sooletalitluse häirete leevendamisele. Funktsionaalsed kõhusümptomid on kauakestvad, mille tõttu on vajalik muuta eluviisi. Kergete ja mõõdukate sümptomite korral, mis on kestnud muutumatuna pikema aja jooksul, ei pea ilmtingimata arsti poole pöörduma.

  1. DIEET. Rasvane ja vürtsikas toit, alkohol ja kofeiini sisaldavad joogid võivad tüüpiliselt põhjustada kõhuvalu, mille tõttu peaks neid võimalusel vältima. Regulaarsed toidukorrad söömine ilma kiirustamata ja hoolikas toidu närimine võivad aidata kõhuvalu leevendada. Kui kõhuvalu põhjustavad piimatooted, siis on soovitatav kasutada vähendatud laktoosisisaldusega toiduaineid. Ka ülemäärane kiudainerikka toidu tarbimine, võib põhjustada kõhuvalu. Kõhupuhitusega inimesed võivad kasu saada nn FODMAP dieedist. SOOVITATAVAD TOIDUD: kaer, riis, spelta, hirss, kinoa; laktoosivabad piimatooted; liha, kala, munad; kurk, tomat, salat, porgand; kartul, mais; tsitrusviljad, banaanid, marjad, viinamarjad; tofu, pähklid (v.a. india ja pistaatsiapähklid). TOIDUD, MIDA VÄLTIDA: rukis, oder, nisu, kliid, sojagraanulid; ksülitool, sorbitool (närimiskumm, pastillid), maltitool, mesi, fruktoos; õunad, pirnid, virsikud, kuivatatud mustad ploomid ja teised luuviljalised puuviljad, mango, rosinad ja muud kuivatatud puuviljad; jogurt, millele on lisatud kiudained; kofeiini sisaldavad joogid või karboniseeritud karastusjoogid; seened, kaunviljad, sibul, kapsas.
  2. LIIKUMINE. Mõõdukas liikumine aitab leevendada kõhukinnisust ja kõhupuhitust. Võib alustada vaid pooletunnisest jalutuskäigust päevas ning suurendada järk-järgult kehalist koormust. Kasulikud on ka jooga ja lõõgastumisharjutused.
  3. RAVIMPREPARAADID. Psüllium – lahustuv kiudaine, mida võib kasutada toiduga saadavate lahustumatute kiudainete asendamiseks. Kiudainepreparaadi võtmist on soovitatav alustada väikeste annustega, suurendades järk-järgult annust. Psüllium võib leevendada nii kõhukinnisust kui ka kõhulahtisust. Sümptomite vähenemisel mõnenädalase ravi jooksul, on soovitatav psülliumi vütmist jätkata. Makrogoolkõhukinnisuse raviks. Kui psüllium ei leevenda kõhukinnisust, soovitatakse raviskeemi lisada makrogool (polüetüleenglükool). Vältida tuleks laktuloosi ja teisi sooletegevust stimuleerivate ravimite võtmist, sest nende toimel süveneb kõhukinnisuse ravi ajal kõhuvalu. Kõhulahtisuse medikamentoosne ravi: Loperamiid kasutatakse nii ägeda kui kroonilise kõhulahtisuse korral. Ratsekadotriili võib samuti kasutada kõhulahtisuse sümptomaatiliseks raviks. Palaviku ja muu sümptomaatika kaasumisel, samuti kõhulahtisuse püsimisel >1 kuu, on vajalik nõu pidada arstiga. Probiootikumid: elusmikroobe sisaldavad preparaadid, mis aitavad leevendada kõhuvalu ja kõhupuhitust. Üks enim uuritud probiootikumide tüvesid on Bifidobacterium infantis 35624, millel on tõestatud soole ärritussündroomi sümptomeid leevendav toime. Saccharomyces cerevisiae ja Lactobacillus GG aitavad leevendada funktsionaalset kõhuvalu. Piparmündiõli: Funktsionaalset kõhuvalu aitab leevendada piparmündiüli võtmine kapslite kujul. Kapsleid võetakse 3 korda päevas 1 tund enne sööki 2-3 kuu jooksul. Piparmündiõli sobib kõige paremini kõhukrampide ja tenesmide (valuliku roojapakitsuse) vältimiseks.
  4. Millal on vajalik arstiabi. Kui sümptomeid ei leevenda ise kasutatav ravi või need muudavad igapäevaelu raskeks, pöörduge arsti poole. Kindlasti on soovitatav artsile pöörduda kui teil esineb tahtmatu kaalulangus, veri väljaheites, sümptomitest tingitud ärkamine, kõhuvalu koos palavikuga või kui teil on perekonnas esinenud jäme- või pärasoolevähki, põletikulist soolehaigust või tsöliaakiat. Arsti poole peaks pöörduma ka siis, kui olete >50 aasta vanune ja sümptomid on tekkinud hiljuti.

Täpsem info ja juhised soole ärritussündroomiga inimestele leiab SIIT