Vaime tervis on inimese sisemine seisund. Head vaimset tervist võib kirjeldada kui hinge avatust maailmale ning inimestele, kui inimese reipust ja rõõmsameelsust; muretunde, vihavaenu ning valu puudumist. See on sisemine tunnetus: “Mul on hea”! Vaimselt terve inimene käitub adekvaatselt, on positiivne ja heatahtlik; tal on kõrge emotsionaalne toonus, elu on tema jaoks ilus ja hinnaline.

Õnn ja vaimne tervise ei ole sünonüümid, kuid hea vaimne tervis on õnne eelduseks. Lühiajalised õnnehetked on võimalikud ka halva vaimse tervisega inimestel, kuid kestvat õnnetunnet on võimelised kogema ainult vaimselt terved inimesed.

Halba vaimset tervist iseloomustab ebastabiilne, halb tuju, kalduvus kergesti leidma kõiges ainult negatiivset ning raskus sellest negatiivsest mõtlemisest väljumisel. Siinkohal on võtmesõnadeks solvumised, hirmud, ärrituvus, väsimus, pingete taluvuse langus, madal emotsionaalne toonus, vaenulikkus, viha, huvi kadumine elu vastu, probleemid psühhosomaatikaga. Depressioon ja ärevushäire on haiguslikud vaimse tervise kõrvalekalded.

Kuidas olla ja jääda vaimselt terveks tänapäeva stressirikkas keskkonnas?

Selleks, et püsida nö “vaimselt heas vormis” tuleb sarnaselt füüsilise vormi saavutamisele ning säilitamisele, teha pidevalt enda kallal tööd. Hea vaimne tervis käib käsikäes tervislike eluviiside, oskusega puhata, positiivsete maailmavaadete, vastutustunde olemasolu ning avatuse ehk ekstravertsusega. Seevastu pidevalt rahulolematud, introvertsed (kinnised) ning ärevad inimesed, kes sageli käivad erinevate arstide, terapeutide vahet, otsides endal arvatavat tõsist haigust, kindlasti mitte ei oma head vaimset tervist ja ei järgi seda soodustavaid eluviise. Ohumärgiks peetakse siinkohal seaduspära: mida rohkem inimene teab/on kuulnud erinevatest haigustest ja lapsepõlve traumadest, seda rohkem haiguste sümptomeid ta endal leiab. Seda on ilmekalt kirjeldanud inglise kirjanik Jerome KJerome  oma teoses „Kolm meest paadis (koerast rääkimata)” — ‘With me, it was my liver that was out of order. (tõlg. Lisaks kõigele olen aru saanud, et minu maks on korrast ära). Raamatu tegelaskuju veendus lõplikult oma “maksa haiguses”, olles tutvunud uute maksatablettide reklaamlehega.

Head vaimset tervist aitavad säilitada väga lihtsad asjad: regulaarne kerge hommikuvõimlemine, hommikudušš, korralik uni (võimalusel minge varem magama ja ärgake varem), samuti järjepidev füüsiline koormus ja piisav liikumine igapäevaselt; harjutage end mõtlema teistest inimestest hästi ja mitte liialt keskenudma enda isikule ning oma lapsepõlves/nooruses läbi elatud või põetud haigustele ning sündmustele, mis “on jätnud jälje teie elule”. Olgem avatud maailmale, inimestele, uutele seikustele, hoolitsegem üksteise eest! 🙂

Lisaks vaimse tervise, erinevate haigusseisundite ning sellepuhuse eneseabi kohta võid lugeda siit: http://peaasi.ee/

Kui oled lapsevanem ning soovid igati toetada oma lapse vaimse tervise arengut, olla TARK LAPSEVANEM, siis vaata lähemalt siia: https://tarkvanem.ee/