Jõulud, vana-aasta õhtu on väga paljude jaoks eriline aeg. Inimesed püüavad leevendada sel aastaajal valitsevat pimedust ja külma, küünalde ning laternate põletamise, kuuse ehtimise ja mõnusa, sooja, erilise toiduhõnguga. See kõik loob meis jõulutunde. Väga paljudel rahvustel on välja kujunenud oma traditsioonid: ka eestlased on põlvest põlve edasi andnud oma pühade pidamise tavasid. Mis seal salata, söömine rikkalikult kaetud jõululaua taga, on kindlasti üks enamjuurdunud tavasid. Maitsev söök on mõnus, tekitab sooja- ja heaolutunde, vallandab õnnehormoonid. Ülesöömine aga seevastu ei mõju tervisele hästi. Ühekordse ülesöömise järgselt ei pruugi tervel inimesel mingeid tagajärgi tekkida (v.a raskustunne kõhus, võib-olla ka röhatused, mõnel inimesel süümepiinad), kuid korduvad suuremad toidukorrad toovad kaasa oma ebameeldivad tagajärjed: ülekaalu ning sellega kaasnevad tervisemured.

Kuidas siis peaks käituma pidulauas, et erinevatele ahvatustele vastu panna ja mitte üle süüa?

  1. Kerge söök enne külla minekut. On näidatud, et tühja kõhuga külla minnes, kipume sagedamini üle sööma, kui näiteks siis, kui oleme eelnevalt kergelt söönud ja kõht ei ole tühi. Samuti ei ole hea tavapäraste toidukordade vahelejätmine: see tingib hilisema ülesöömise. Pidusöök ei tohiks olla kindlasti päeva ainuke söögikord!
  2. Ole pidulauas söögi suhtes valiv. Vastupidiselt juurdunud arusaamisele, ei pea me pidulauas maitsma absoluutselt kõiki sööke (see kehtib eriti rikkalikult kaetud laua korral). Ülesöömise vältimiseks eelistage “maitsta” just neid roogasid, mida te muidu igapäevaselt ei söö.
  3. Ärge sööge kiiresti. Toidu aeglasel manustamisel tekib täiskõhutunne väiksema toidukoguse järgselt, mis aitab vältida ülesöömist.
  4. Tarbige mõõdukas koguses alkoholi ja magustatud jooke- need annavad söögile lisaks palju kaloreid. Toidu kõrvale jooge pigem vett.
  5. Olge füüsiliselt aktiivne. Proovige ka pühade ajal kinni pidada oma tavapärasest treeningplaanist. Kui see siiski ebaõnnestub, siis liikuge rohkem väljas: tavaline jalutuskäik võib muuta enesetunde palju paremaks (eriti peale pidulikku õhtusööki), parkige auto ostukeskusesse minnes parkla kaugemasse nurka või kõrvalparklasse, et võimalikult palju liikuda, eelistage treppi liftile.
  6. Veetke rohkem aega väljas. Ühised pere ettevõtmised vaba õhu käes aitavad väga hästi põletada kaloreid: olgu selleks matk rabas, kelgutamine või lumesõda.
  7. Jooge rohkem vett. Piisava koguse vee tarbimine aitab taltsutada isu.

Mõned näpunäited perenaisele 🙂

  • “Lookas” ja rikkalikult kaetud laud kutsub inimesi rohkem sööma ja ülesööma. Serveeri toit igale külalisele taldriku peal (vajadusel saab ju igaüks alati juurde küsida), laua peale tõsta aga rohkem värskeid salateid, juur-ja puuvilju (mida igaüks saab soovi korral endale taldriku peale tõsta). Laual seisev seapraad, verivorstid, kala jne kutsub aga inimesi seda kõike veel ja veel sööma ning tulemuseks on raskustunne kõhus.
  • Paku külalistele joogiks toidu kõrvale näiteks laimi-, apelsini-, kurgiviiluga vm maitsestatud tavalist vett. Karastusjoogid, mahlad sisaldavad väga palju suhkruid ja seeläbi ka palju “ebavajalikke” kaloreid.

Ärgem unustagem põhilist: jõulude peamine mõte on luua kauneid mälestusi ja veeta aega perega, mis kindlasti ei eelda ainult pidulauas istumist.