Ägedad hingamisteede haigused (ÄRH) võivad esineda kõikidel aastaaegadel, kuid nende esinemist iseloomustab selgelt välja kujunenud hooajalisus – viirusliku etioloogiaga haigused sagenevad järsult septembris-oktoobris. Haigestumus jõuab haripunkti veebruaris-märtsis ning vaibub suvekuudeks.

Hingamisteede nakkushaigusi põhjustavad üle kahesaja viiruse, mis tungivad organismi peamiselt ülemiste hingamisteede kaudu. Sagedamini on tegemist rino, paragripi, adeno-, koroona- ja RS-viirusega. Paragripi, adeno- ja RS-viiruseid nimetakse veel gripilaadsete haiguste tekitajateks.

Viirused levivad tavaliselt aevastamisel või köhimisel piisknakkusena. Vähemalt samaväärselt levivad need saastunud käte vahendusel. Köhimisel, aevastamisel ja nuuskamisel saastuvad nii käed kui ka kontaktpinnad (ukselingid, telefonid, arvutiklaviatuurid jt) eluvõimelise viirusega. Nakatuda võib, kui pesemata kätega hõõruda silmi, nina või suud.

Haiguse inkubatsiooniperiood ehk peiteaeg (nakatumisest kuni sümptomite ilmnemiseni) on 1-14 päeva.

Ülemiste hingamisteede viirusnakkuse tunnused on üldjuhul nohu, köha, kurguvalu ja palavik. Paljudel juhtudel põetakse haigus läbi kergelt, väikese palaviku ja eriliste sümptomiteta, raskematel juhtudel võib viirusinfektsioon tüsistuda kopsupõletiku või muu tõsisema terviserikkega. Kliinilise pildi järgi on raske eristada, millise konkreetse viirusega tegu on. Spetisiifiline ravi puudub (v.a. gripiviiruse ravi). Vajadusel kasutatakse haigusnähte leevendavat, toetavat ravi: palaviku alandamine, valuvaigistid, rohke vedeliku joomine, hingamist kergendavad ravimid.

Kuidas vältida nakatumist?

– Väldi lähedast kontakti haige inimesega.

– Pese käsi. Sage kätepesu kaitseb sind ja sinu lähedasi viiruste eest.

– Väldi oma silmade, nina ja suu puudutamist. Pisikud levivad sageli siis, kui puudutatakse pisikutega kaetud esemeid ning seejärel oma silmi, nina või suud.

– Ela tervislikult. Maga piisavalt, ole füüsiliselt aktiivne, väldi stressi, joo piisavalt vedelikke ja söö täisväärtuslikku toitu.

 

Allikas: Terviseuudised