Veenilaiendid ehk varikoos on geneetilise eelsoodumusega sidekoehaigus, mille väljenduseks on märgatava veenide võrgustiku teke jalgadele. Veenilaiendeid esineb nii meestel kui naistel: tegmist on väga levinud nähtusega; praktiliselt igal teisel inimesel esineb suuremal või vähemal määral veenilaiendeid.

Miks tekivad veenilaiendid?

Varikoosi tekke otseseks põhjuseks on rõhu tõus venoosses süsteemis, mis saab sageli alguse veeniklappide funktsiooni häirumisest: klapid ei sulgu korralikult, veri koguneb veenidesse, mille tõttu viimaste seinad venivad välja ning kujunevad välja veenilaiendid.

Rõhu tõus ja veeniseina tugevus on põhilised võtmesõnad varikoosi kujunemises ning kõik faktorid, mis suuremal või vähemal määral mõjutavad eelpool mainitud tegureid, võivad soodustada veenilaienite teket.

Kõige olulisemaks peetakse geneetilist eelsoodumust: kui emal, isal, õel, tädil, vanaemal jm esines varikoosi, siis on patsiendil ka suurem tõenäosus selle haiguse tekkeks. Sageli on põhjuseks geneetiline sidekoe lõtvus, mille tõttu veenikalpid on liialt elastsed ja veenide seinad venivad kergemini välja.

Veenilaiendid tekivad inimestel sageli hormonaalsete kõikumiste eluperioodidel: puberteediiga, rasedus, üleminekuiga. Varikoosi riskifaktoriteks on ka liigne kehakaal, suitsetamine, vähene liikumine, erinevad jalatraumad, staatiline töö püstiasendis (jalgadel).

Kuidas vältida ja võidelda?

Kuna tegemist on rõhu tõusuga venoosses süsteemis ja veeniseina lõtvuse, väljavenimisega, siis ükski määre ega kreem ei ravi varikoosi.

Põhiliseks ennetuseks ja raviks on liikumine! Ühelt poolt aktiveerib liikumine meie vereringet, teiselt poolt treenime me liikumisel oma jalalihaseid: heas toonuses lihased toetavad paremini veenide seina ja lihaskontraktsoonid aitavad veenidel verd edasi lükata. Päevas on tervislik liikuda aktiivselt vähemalt 30 minutit.

Staatilise töö korral on soovitatav teha puhkepause ja venoosse voolu parandamiseks pikali asendis asetada jalad “südame tasandist kõrgemale”.

Juba tekkinud varikoosi progresseerumise vältimiseks ning veenilaienditest tingitud ebamugavustunde (väsimus, tursed) vähendamiseks, on soovitatav kanda regulaarselt kompressioonsukka. Selle eesmärgiks on samuti veeniseina toetamine “väljaspoolt”.

Kaugelearenenud varikoosi ravi on kirurgiline.

Lisad:

Veenilaiendite sümptomeid leevendavad harjutused

Kontoriharjutused jalgade venoosse verevoolu parandamiseks