Eesti Perearstide Seltsil valmis hiljuti infovoldik lapsevanematele teemal: “Millal jätta laps lasteaiast koju?”. Eks seda küsimust esitatakse ka perearstidele korduvalt.
Lapse haiguse ajal on tähtis, et ta saaks puhata ja haigusest toibuda kodus. Lastekollektiivi võib minna siis, kui laps on piisavalt tervenenud, et aktiivselt osaleda lasteaia igapäeva toimingutes. Kusjuures haigusest paranemine on väga individuaalne: mõnel lapsel mööduvad haigusnähud kiiresti, teisel jäävad pikemalt vinduma.
Oluline on meeles pidada, et enamus haigusi nakkab juba enne sümptomite ilmnemist, mille tõttu on lasteaedades palju nakkust kandvaid lapsi juba enne, kui esimene haige laps leitakse.
Nohu ja köhaga kulgevate viirusnakkuste levikut ei aita tõrjuda haigete laste eraldamine lasteaiast. Enamasti on rühmas samaaegselt nii nakkuskandjad (kes ehk ei haigestugi) kui ka juba haigestunud, samuti haigusest toibuvad lapsed, ja neid ei ole võimalik ühegi sümptomi, analüüsi ega uuringu alusel eristada.
NOHU JA KÖHAGA LAPSED VÕIVAD LASTEAIAS KÄIA, KUI NAD ISE TUNNEVAD END HÄSTI JA NENDE TUJU ON HEA.

KUI KAUA PEAB LAPSE LASTEAEDA VIIMISEGA OOTAMA?
1) Palavik ükskõik millise nakkuse korral. Last ei viida lasteaeda, kui palavik on üle 37.3 kraadi C kaenla alt mõõdetuna. Haigusest toibumine loetakse heaks, kui laps on olnud palavikuvaba vähemalt ühe ööpäeva.
2) Köha ja nohu. Ei ole vastunäidustus kollektiivi minekule, kui lapsel ei ole muid nakkushaiguse sümptomeid ja kui laps tunneb end hästi.
3) Oksendamine ja kõhuahtisus. Last hoitakse kodus, kuni sümptomid mööduvad ja laps end hästi tunneb, muuhulgas ei kurda väsimust ja ärkab hommikul rõõmsalt.
4) Tuulerõuged. Lasteaeda võib minna, kui uusi lööbeelemente enam juurde ei teki ja villid on kaetud koorikutega ning laps tunneb end hästi. Koorikute ärakukkumist ei pea ootama.
5) Lööbelised lastehaigused. Lasteaias eemaloleku vajaduse määrab reeglina lapse enesetunne. Kui laps ennast taas hästi tunneb, on nakkusoht möödas.
6) Kõrvapõletik. Laps võib minna lasteaeda kui ta end hästi tunneb.
7) Konjunktiviit (silma sidekesta põletik). Ei vaja eraldamist, kuna haigustekitajad on samad, mis ülemiste hingamisteede nakkuste korral.
8) Angiin. Laps võib lasteaeda minna, kui ta tunneb end hästi. Nakkusoht taandub 24 h möödumisel antibiootikumravi alustamisest.
9) Naha mädapõletik ehk impetiigo. Eraldamine on vajalik 24 h alates arsti poolt määratud ravi alustamisest.
10) Sügelised ja täid. Kui ravikuur tehtud, võib laps minna lasteaeda. Ravi peab saama kogu pere.
11) Enterobioos (naaskelsabad ehk linaluu-ussid). Laps võib käia lasteaias ravikuuri ajal. Ravi peab saama kogu pere.

 

Allikas: Eesti Perearstide Selts oktoober, 2018